Kada se duguje?
Kada dužnik zadocni sa ispunjenjem obaveze, duguje, pored glavnice, i zateznu kamatu. Visina zatezne kamata nije podložna ugovaranju, već je utvrđena Zakonom o zateznoj kamati.
Pr. dužnik je trebalo da vrati zajam od 10.000 din. do 05.11.2022. god. i to nije učinio. Od 06.11.2022. god. on je u docnji, što znači da počinje da teče zatezna kamata, koju će biti dužan da isplati pored i nezavisno od 100.000 din. glavnog duga (tzv. „glavnice“).
Karakteristike zatezne kamate
- duguje se isključivo za novčane obaveze, ne i za nenovčane
- utvrđuje se od momenta dolaska dužnika u docnju
- uvek se utvrđuje isključivo u novcu
- visina zatezne kamate određena je imperativnim (obavezujućim) propisima – Zakonom o zateznoj kamati, što znači da ugovorne strane nemaju pravo da ugovaraju njenu visinu
- pravna priroda zatezne kamate je mešovita:
- sankcijaprema dužniku zbog njegove docnje
- vrsta privatne kazne
- ima elemente naknade štete, kao i elemente naknade za korist koju dužnik ima od upotrebe poveriočevog novca
Pravo na potpunu naknadu štete
Zatezna kamata je sankcija za dužnikovo kašnjenje, što znači da je dužnik duguje čak i ako poverilac zbog kašnjenja dužnika nije pretrpeo nikakvu štetu. Sa druge strane, ukoliko poverilac zbog docnje u isplati pretrpi veću štetu od iznosa koji bi dobio na ime zakonske kamate, on može zahtevati razliku do potpune naknade štete.
Pr. ukoliko dužnik duguje 100.000 din., iznos kamate je 2.600 din., a poverilac trpi štetu od 7.400 din., dužnik ima obavezu da poveriocu isplati ukupno 107.400 din.:
100.000 (glavni dug) + 2.600 (kamata) + 4.800 (razlika 7.400-2.600)
Zabrana kamate na kamatu – zabrana „anatocizma“ –
U srpskom pravu je zabranjeno da na dospelu, a neisplaćenu kamatu teče kamata. Izuzetak je tzv. „procesna kamata“ – na iznos neisplaćene kamate može se zahtevati kamata od dana kada je sudu podnesen zahtev za isplatu.
Pr. iz prakse: poslodavac je mom klijentu bio dužan 648.000 din. na ime neisplaćene zarade + zatezna kamata od 17.398 din. U toku postupka isplati glavni dug (648.000 din.). Mi smo precizirali tužbeni zahtev i zahtevali kamatu od 17.398 din. i sada na taj iznos tražili kamatu. Naravno, slučaj je dobijen i pored prigovora suprotne strane da na to nemamo pravo, sa obrazloženjem da je zabranjena kamata na kamatu. Dakle, suprotna strana je previdela navedeni izuzetak koji smo mi iskoristili u našu korist u konkretnom slučaju.
Kako izračunati zateznu kamatu?
Na otvorenom Internetu postoji kalkulator zatezne kamate koji će sve izračunati za Vas! Kliknite na link: http://www.le.os.sud.rs/kalkulator-zatezne-kamate/#rezultati
Na navedenoj stranici potrebno je da ukucate datum od kog dana (od dana kada je dužnik u „docnji“ sa obavezom, odnosno narednog dana od dana kada je, primera radi, trebalo da Vam vrati zajam, i do kog dana potražujete isplatu kamate (pr. današnji dan), kao i iznos glavnice (iznos glavnog duga – pr. iznos novca koji ste pozajmili).