Pitanje prenosa novca preko državne granice uređeno je nizom akata, pre svega, Zakonom o deviznom poslovanju, Zakonom o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma, Odlukom o uslovima za lične i fizičke prenose sredstava plaćanja u inostranstvo i iz inostranstva i Pravilnikom o prijavi prenosa fizički prenosivih sredstava plaćanja preko državne granice. Stoga, smatrali smo korisnim da na jednom mestu damo kratak pregled njihovih najznačajnijih odredbi, i to onih od značaja za fizička lica.
Pod prenosom novca ovde se misli na fizički prenos novca, koji obuhvata prenos gotovine u dinarima, u efektivnom stranom novcu, u čekovima i u hartijama od vrednosti u materijalizovanom obliku.
Unošenje / iznošenje novca u dinarima
Fizička lica (rezident ili nerezident) mogu slobodno unositi u Srbiju odnosno iznositi iz Srbije iznos do 10.000 evra u dinarskoj protivvrednosti po osobi. Iznos preko 10.000 evra moguće je unositi u Srbiju jedino uz potvrdu strane banke koja se daje na uvid carinskom organu pri ulasku u Republiku Srbiju. Pri tome, važno je imati u vodi da se sredstva mogu uneti do iznosa navedenog u potvrdi strane banke.
Unošenje / iznošenje stranog novca od strane rezidenta – fizičkog lica
Rezident (fizičko lice) može slobodno unositi strani novac u Srbiju do iznosa od 10.000 evra odnosno protivvrednosti u drugoj stranoj valuti. Za iznos preko 10.000 evra potrebno je podneti prijavu nadležnom carinskom organu.
Rezident (fizičko lice) može iznositi efektivni strani novac i čekove do iznosa 10.000 evra (u dinarima ili protivvrednosti u drugoj stranoj valuti). Pri tome, ako se istovremeno iznose novac (u dinarima i devizama) i čekovi, ukupan iznos sredstava ne sme preći 10.000 evra. Ipak, predviđen je izuzetak od ovog pravila. Naime, u slučaju iseljenja iz Republike Srbije, moguće je slobodno izneti iznos preko 10.000 evra (odnosno protivvrednost u drugoj stranoj valuti), a na osnovu dokaza o iseljenju.
Unošenje / iznošenje stranog novca od strane nerezidenta – fizičkog lica
Nerezident (fizičko lice) može slobodno unositi strani novac u Srbiju do iznosa od 10.000 evra odnosno protivvrednosti u drugoj stranoj valuti. Za iznos preko 10.000 evra potrebno je podneti prijavu nadležnom carinskom organu.
Nerezident (fizičko lice) može iznositi efektivni strani novac do iznosa 10.000 evra (u dinarima ili protivvrednosti u drugoj stranoj valuti). Pri tome, ako se istovremeno iznose novac (u dinarima i devizama) i hartije od vrednosti, ukupan iznos sredstava ne sme preći 10.000 evra. Izuzetno, nerezident može izneti u inostranstvu iznos veći od 10.000 evra u sledećim slučajevima: 1. da se radi o novcu koji je prijavio pri ulasku u Republiku Srbiju (na osnovu potvrde o unošenju efektivnog stranog novca u Republiku, koju obezbeđuje i overava carinski organ), 2. koji je podigao sa deviznog računa ili devizne štedne knjižice kod banke u Republici Srbiji (na osnovu potvrde te banke) odnosno 3. koji je stekao prodajom dinara dobijenih prethodnim korišćenjem platne kartice u Republici Srbiji (na osnovu potvrde menjača).
Osnovi sumnje da se radi o pranju novca ili finansiranju terorizma
Nadležni carinski organ je ovlašćen da privremeno oduzme fizički prenosiva sredstva plaćanja koja nisu prijavljena. Pored toga, on je nadležan da isto učini i u slučaju da da osnovano posumnja da su navedena sredstva, bez obzira na iznos, u vezi sa pranjem novca ili finansiranjem terorizma. Nadležni carinski organ je dužan da privremeno oduzeta sredstva plaćanja u stranoj valuti deponuje na račun Narodne banke Srbije ili u ostavu kod Narodne banke Srbije, a dinare – na račun Narodne banke Srbije u roku od dva radna dana od dana njihovog oduzimanja. O oduzetim fizički prenosivim sredstvima plaćanja licu se izdaje potvrda.